Ağaçlar Kuleli Şatolara dönüşür.

15 Mayıs 2014 Perşembe

Gelişmiş ülkelerin olmazsa olmazı : Maden ocağı yaşam odaları!


                                                  40 kişilik olanları 400-500 bin TL
                                           10 adet yaşam odası = kurtarılan 400 can!


282 madencimize Allah'tan rahmet, ailelerine sabır ve baş sağlığı diliyorum.
İçinde işçi olan 5 galeriden ikisine ulaşılamamış. 450 işçi hala içeride..çıkarılma şansı kalmamış..
Çok üzgünüm.
Halkımıza 200 sene önce yaşanan maden kazaları örnek gösteriliyor. Bende diyorum ki : Yıl 2014!, İnsanları önemseyin ve önlem alın! İnsanları sevin, onlara değer verin! Kızmayın, bağırmayın, aşağılamayın, dövmeyin..kullanmayın!
bize sahip çıkın..biz iyi insanlarız.

Feryatlar yürek yakıyor...anne: beni bırakma çocuğum ...eş: beni niye bıraktın Burak...baba: benim ölmem lazımdı, sırayı benden önce kaptılar...77 yaşında emektar madenci dede: yanlış bilgi veriyorlar, trafo patlaması değil bu, giruzu bu...30 GÜNLÜK İHTİYAÇ

Dünyadaki birçok ülkedeki kullanılan ‘kaçış odaları’, özellikle madenlerin en hayati tedbirleri arasında yer alıyor. Yaşanacak maden ocağı kazalarında işçilerin ilk sığınacakları yer olarak tasarlanan ‘kaçış odaları’nın her biri 40 kişiye kadar koruma sağlayabiliyor. Odaların içindeyse su, yiyecek, oksijen, sağlık çantaları ve telefon gibi hayati ihtiyaçlar bulunuyor. Günlük ortalama bir kişinin ihtiyaçlarının hesaplandığı kaçış odalarına sığınanlar 30 günün üzerinde içinde yaşayabiliyor. Bu da kurtarma ekiplerinin kaçış odalarına sığınan işçilere ulaşabilmesini için yeterli zamanı sağlayabiliyor.

18 MİLYON LİRA

Kaçış odalarının kullanıldığı bir maden kazası Şili’de yaşanmıştı. Yaklaşık 4 yıl önce Şili’nin San Jose şehrindeki maden ocağında 33 madenci yerin 700 metre altın kurulan kaçış odasına sığınmış ve bu mağdenciler yaklaşık 80 gün sonra sağ olarak kurtulmayı başarmıştı. Kaçış odalarının kapasiteleri 12 ila 40 kişi arasında değişiyor. 12 kişilik kaçış odalarının fiyatı 80 bin dolardan (160 bin TL) başlarken, yaygın olarak kullanılan 40 kişilik odaların fiyatı ise 200 ila 250 bin dolar (400-500 bin TL) arasında değişiyor. Soma mağdeninde çalışan 780 kişinin ihtiyacı için ise yaklaşık 20 adet kaçış odası bulunması gerekiyordu. Bunun işletmeye olan maliyeti ise 5 milyon dolar (10 milyon TL) civarında bulunuyor.

Şirketler sundu kabul görmedi

Kaçış odaları dünyadaki birçok ülkenin madencilikle ilgili olan yönetmeliklerine girmiş durumda. Türkiye’nin de içinde bulunduğu Pakistan ve Afganistan gibi ülkelerde kaçış odalarına yönelik bir düzenleme yok. Türkiye’ye kaçış odaları ithal eden şirketlerin yöneticilerinden aldığımız bilgilere göre şirketler hazırladıkları projeleri ilgili kurumlara ve bakanlıklara sundu. Türkiye’deki yaklaşık 1000 maden ocağını kapsayan projede ithal kaçış odaları kullanılacaktı. Ancak kaçış odaların için hazırlanan projeler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı arasında kaldığı için projeler de askıya alındı. Öte yandan Türkiye’de kaçış odalarının üretimi gerçekleşmiyor. Şirket yetkilileri bunun sebebi ise Türkiye’de yönetmelik olmamasından dolayı maden ocağı işletmelerinden kaçış odası talebi gelmemesi olarak yorumlanıyor.


alıntı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder