Ağaçlar Kuleli Şatolara dönüşür.

11 Şubat 2014 Salı

Sonbahar'a veda 2013 :)


                                                               30.11.2013 sabah 06.30 Sarıyer

Buz gibi bir günde, 7 çocuk ile birlikte Belgrad ormanlarındayız. Piknik malzemelerini sabahın üçünde hazırladım. Yeni rotamız Neşet suyu. Bu saatte kim ormana gider diye düşüneceksiniz:)) bende öyle düşündüm, o kalabalığı görene kadar. Neşet suyun'da koşu parkuru varmış:)) Yaşlısı, genci, bebek arabalısı koşuyordu. Otobüs turları bile oradaydı.
Çantamdan dev piknik örtümü çıkarıp, masanın üzerine yaydım. Haydi çocuklar sabah kahvaltısına :) Korkmayın koşmayacağız :P

Doğadaki son çocuk kitabından bulduklarımı sizlerle paylaşmak istedim :)

  • Çocuklarınıza kendi çocukluğunuzun özel doğa mekanlarıyla ilgili öyküler anlatın. Sonra da kendi yerlerini bulmalarına yardım edin: arka bahçedeki söğüt ağacının dibindeki yapraklar, evin arkasındaki su yolu, ağaçların ortasındaki bir çayır, bir derenin kıvrımı, vs. Washington Eyaleti'ndeki Yabanıl Doğa Farkındalık okulu buna 'oturma noktası' diyor. 'Burası sizin sakin bir şekilde oturmayı öğreneceğiniz yer olsun; yalnız başınıza, sık sık ve sessizce...Burası doğayla özel bir bağ kuracağınız yer olacaktır.'
  • Çocuğunuzun gizli evrenleri keşfetmesine yardımcı olun. Eski bir tahta parçası bulun ve onu çıplak toprağın üzerine koyun. Bir kaç gün sonra dönün, tahtayı kaldırın ve kaç canlı türünün burayı mesken tuttuğunu görün. Bir arazi rehberinden yararlanarak bu canlıları teşhis edin. Bu evreni her ay ziyaret edin, tahtayı kaldırın ve yeni konakçıları bulun.
  • Bütün duyuları aynı anda kullanmayı öğrenin; bir ağacın altında oturun ve farkındalık içinde her kuşun şarkısını, her böceğin sesini dinleyin, izleyin. Bedenin dokunduğu, burnun kokladığı, doğanın yaydığı her şeyin farkında olun. 2005'te Berkeley'deki Kaliforniya Üniversitesi'nde araştırmacılar, üniversite öğrencilerini, gözlerini bağlayarak ve kulaklarına ses kesici kulaklıklar yerleştirerek çimenlik bir alana bıraktılar. Öğrencilerin çoğu, şaşırtıcı bir şekilde, on metre uzunluğundaki bir koku yolunun kıvrımlarını ve dönüşlerini izleyebildiler.
  • Çocuklarınızı bir yerel doğa kulübü kurmaya teşvik edin. Virginia'da yedi yaşında bir kız, arkadaşlarını, kendi kurduğu doğa kulübüne üye yaptı. Josh Morrison adlı genç, arkadaşları ve diğer kaçıklar için Kırlardaki Kaçıklar (Geeks in the Woods) grubunu kurdu. 'Geek' sözcüğünü 'Gaming Environmentally Educated Kid' (çevre konusunda bilgili oyuncu çocuk) olarak tanımlıyor. Teknoloji bağımlısı 'etiketinden bıkmış' olan kendisinin ve arkadaşlarının hem Playstation'larının, hem de doğada geçirecek zamanlarının olduğunu söylüyor: 'Biz U dönüşü ile şu ikisi arasındaki dengeyi yeniden bulan kuşak olabiliriz: sanal gerçeklik ve bütün yaşamı destekleyen şey, yani doğa.'
  • İzcilik ve benzeri programlara katılın.
  • Kelebeklerin göç yollarının onarılmasına yardımcı olun. Balözü sağlayan, tünek olarak iş görebilen ve tırtıllar için yiyecek sağlayan yerli, polenli bitkilerin tohumlarını ekin. Örneğin gülhatmi diken kelebekleri için, acıbakla maviş kelebekler için, ipek otları ise kral kelebekler için konak bitkilerdir. Kelebekler ve güvelerin konak bitkilerini listeleyen uluslararası bir veritabanı Natural History Museum
  • Dolunayda ailece yürüyüşe çıkın. İhtiyaç listesi: sadece el feneri. Talimatlar: Hayvan seslerini dinleyin. Baykuşlar ve yarasalar av peşindeler! Parıldayan şeyler arayın, ağaçların üzerindeki kurtçuklar ve küf mantarları gibi. Ve yukarıya, yıldızlara bakın.
  • Yağmur yağarken bile dışarı çıkın. Çocuklarınıza çamurlu suda tepinmenin, yaprakları gemi gibi yüzdürmenin zevkini gösterin. Sonuçta kötü hava diye bir şey yoktur; yanlış kıyafetler vardır.


En zor'u Dolunayda yürüyüş! Eşim bir türlü ikna olmuyor:)


                                                                ufaklıkları yordum :)
Bugün Yavuz'un doğum günüydü. 6. yaşını ormanda kutladık. İki sene önce dikmiş olduğum 4 metrelik flamayı ahşap direklere bağladım.. süsleme olmazsa olmaz :)                                                             Mangalcıların en güzeli :)
Neşet suyu dönüşünde Atatürk Arboretumu'na uğradık. Yangın kulesini merak ediyordum.. kule'ye tırmanmak yasak :)                                                                     ısırgan otu..

Akşam vakti hepimiz mutlu ve yorgun, evin yolunu tuttuk. Saat 18.00.Bir evrendir çocuk,
hem bedeninde hem de ruhunda.
Bir çocuğu eğitmek bir evren ister, 
memnun etmek de öyle.

Thomas Berry

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder